Good Ingredients

IMG_00014725You may be thinking that it’s too expensive to eat healthy.  It’s nooooooot true. I buy all the groceries for the two of us and I spend approximately $60/week and that’s buying mostly organic/natural. This does not include dinner gatherings with friends/family – that’s a different budget. It could cost an additional $100/week to host and worth every penny. 🙂 So, do you want to save money on groceries? It’s really simple. Eat everything you buy. It’s easy to forget about the food in our freezer and pantry. Don’t let the stuff expire/spoil. Take regular inventory of everything and rotate your stock (oldest in the front to use first) – this is the trick the grocery stores use to stay profitable!

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s